English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 81032220 021 98+
نمابر: 81032200 021 98+
آدرس دبیرخانه: تهران: کریمخان زند، نبش شهید عضدی(آبان شمالی)، پلاک 76 طبقه دوم، شماره 212 .............................................. کانال تلگرام : https://telegram.me/IISAchannel شماره پیام رسان: 09398897655
پست الکترونیکی: iisa.centraloffice@gmail.com
کد پستی: 1597633141
مشاهده خبر
ترازنامه کوفی عنان

کوفی عنان هفتمین دبیر کل سازمان ملل بین سالهای 1997 تا 2006 میلادی بود که پس از سی و پنج سال فعالیت در سازمان ملل با پیشنهاد شورای امنیت سازمان ملل و موافقت مجمع عمومی طی دو دوره متوالی  به عنوان  دبیر کل سازمان ملل انتخاب گردید.

اولین مسئولِیت وی در سازمان ملل مدیریت بخش منابع انسانی  بود و پس از آن مدیریت بودجه و عملیات حفظ صلح به وی محول گردید.

در سال 1990 و پس از اشغال کویت توسط عراق دبیر کل وقت سازمان ملل،خاویر پرز دکوئیاروی را مسئول بازگرداندن 900 کارگزار بین الملل و اتباع کشورهای غربی نمود،مسئولیتی که او آنرا با موفقیت به انجام رساند.

بین سالهای 1993 تا 1996 دوران رهبری عملیات حفظ صلح او با رشد چشمگیر نیروهای حفظ صلح همراه بود به نحوی که در سال 1995 این تعداد 70000 هزار حافظ صلح از 77 کشور مختلف را در بر میگرفت.

پس از کسب عنوان دبیر کلی ،او هدف اصلی خود را اصلاح کردن سازمان ملل،کارآمدتر کردن این سازمان و همچنین حساس تربودن به خواسته ها و نیازهای اعضای آن و واقع بینانه تربودن نسبت به اهداف و تعهدات سازمان ملل بیان نمود.

اولین اقدام کوفی عنان به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد برنامه اصلاح او با عنوان احیای سازمان ملل بود که بر ارتقای انسجام و هماهنگی بین نهاد های مختلف سازمان ملل تاکید داشت. از دیگر اقدامات او در شرایط حساس تاریخی میتوان از تلاش وی جهت رعایت قطعنامه های شورای امنیت توسط عراق در سال 1998،انتقال قدرت به جامعه مدنی در نیجریه در سال 1998 ،خروج از بن بست بین کشور لیبی و شورای امنیت پس از وقوع سانحه لاکربی 1998،بسیج جامعه جهانی در سال 1999علیه خشونت در تیمور شرقی و حل اختلافات فی ما بین اسرائیل و فلسطین از طریق مذاکرات مسالمت آمیزاز )جمله تایید عقب نشینی اسرائیل از لبنان در سال 2000  (نام برد.

او در سال 2000 گزارش هزاره خود را تحت عنوان ‘’نقش سازمان ملل در قرن بیست ویکم’’منتشر کرد و در آن خواستارتلاش به منظورحذف فقر و نابرابری،توسعه آموزش ،کاهش بیماری ایدز ،حفظ محیط زیست و حمایت از انسانها در برابر جنگ و خشونت گردید اقدامی که منجر به تصویب بیانیه هزاره توسط کشورهای عضو سازمان ملل در همان سال گردید.

گزارش عنان در سال 2002 با نام ‘’تقویت سازمان ملل،برنامه ای در راستای تغییربیشتر و موثرتر ‘’دنباله رو همان مسیراصلاحاتی بود که او از ابتدا در آن گام نهاده بود.

کوفی عنان موج  جدیدی از اصلاحات ساختاری را در سال 2005 حول محور حقوق بشر،حفظ صلح و امنیت دسته جمعی موجب گردید که این رفرم ها از یک طرف تاسیس نهادهای جدیدی همچون کمیسیون تثبیت صلح و شورای حقوق بشر را به دنبال داشت و از طرفی دیگر تقویت عملکرد نهادهای دیگر سازمان ملل همچون مجمع عمومی و دبیرخانه را دنبال میکرد.

البته تلاش های او با ناکامی هایی همراه بود. شکست او در پیشگیری از وقوع نسل کشی در رواندا در سال1994 در حالیکه وی مسئولیت اصلی عملیات حفظ صلح را بر عهده داشت موجبات قربانی شدن 800000 از ساکنین این کشور را به دنبال داشت. علت عمده این شکست فقدان نیروهای کمکی  اعلام گردید،امری که تحقق آن مستلزم رای مثبت شورای امنیت بود.

 ناکامی وی در پیشگیری از وقوع نسل کشی در بوسنی در سال1995 در حالیکه وی در راس نیروهای حفظ صلح سازمان ملل در آن زمان قرار داشت و همچنین تلاش های بی نتیجه او برای جلوگیری از حمله آمریکا به عراق در سال 2003 در زمان دبیر کلی او از عیار ترازنامه کاری او میکاهد.

همچنین پیشنهاد برنامه نفت در برابر غذای وی در قبال عراق که هدف آن صرف عایدات نفت برای تهیه غذا و داروی مردم عراق بود به دلیل انحراف در اجرای آن،بیش از یک و نیم میلیون عراقی از سو تغذیه و نبود دارو جان باختند.

پس از اتمام مدت مسئولیت در سازمان ملل ،وی وقت و تلاش خود را با اقداماتی همچون تاسیس بنیاد کوفی عنان و یا مشارکت درگروه الدرز که توسط ماندلا جهت ارتقای صلح و اعتلای حقوق بشر بنا نهاده شده بود،همچنان صرف صلح و توسعه نمود.

کوفی عنان در سال 2007 پس از ایجاد اغتشاش و تنش به دنبال انتحابات ریاست جمهوری در کنیا به عنوان میانجی عمل نمود وبدین ترتیب به خشونت های سیاسی قومیتی پایان بخشید واز افزایش تلفات کاست.

او همچنین در سال 2012 از سوی سازمان ملل و اتحادیه کشورهای عرب به عنوان میانجی در جنگ سوریه انتخاب گردید،اما پس از گذشت پنج ماه به علت اختلاف شدید حاکم بر قدرت های بزرگ ماموریت خود را غیر ممکن  خوانده و از میانجی گری کناره گیری کرد.

در حالیکه کوفی عنان به عنوان دبیر کلی محبوب و تقریبا موفق در تاریخچه سازمان ملل متحد محسوب میشود،جانشین وی بان کی مون  به عنوان بدترین دبیر کل سازمان ملل علی الخصوص در جراید غربی لحاظ میشود. ضعف اصلی بان کی مون را نداشتن شخصیت کاریزماتیک و استقلال حداقلی در فعل و قول در برابر آمریکا بر خلاف خلف خود،انفعال و ناتوانی در حل معضلات بین الملل و همچنین اشتباهات متعددی میدانند که بی اعتباری سازمان ملل را به دنبال داشته است.

بحران سوریه و یمن،معضل پناه جویان،تغییرات اقلیمی،تروریسم و رشد فزاینده احزاب افراط گرا و بیگانه ستیز از جمله مشکلاتی هستند که اگر دبیر کل کنونی سازمان ملل،آنتونیو گوترش، موفق به حل آنها شود گامی در جهت به دست آوردن اعتبار مجدد سازمان ملل متحد برداشته است.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی انجمن ایرانی روابط بین الملل
نویسنده خبر: احمدقناویزچی دانشجوی دکترای حقوق بین الملل در دانشگاههای فرانسه( آنژه) و سوئیس (ژنو)"
تاریخ انتشار: 1397/05/30 - 11:11
دیدگاه ها
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏