English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 81032220 021 98+
نمابر: 81032200 021 98+
آدرس دبیرخانه: تهران: کریمخان زند، نبش شهید عضدی(آبان شمالی)، پلاک 76 طبقه دوم، شماره 212 .............................................. کانال تلگرام : https://telegram.me/IISAchannel شماره پیام رسان: 09398897655
پست الکترونیکی: iisa.centraloffice@gmail.com
کد پستی: 1597633141
مشاهده خبر
گرامیداشت روز جهانی بازتاب نسل زدایی 1994 قوم توتسی در رواندا

 

 

 


 

شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی "بازیابی اطلاعات و اسناد ملل متحد"

انجمن ایرانی روابط بین الملل  با همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، برنامه گرامیداشتی به مناسبت روز جهانی بازتاب نسل زدایی 1994 قوم توتسی در رواندا (7 آوریل برابر با 18 فروردین) با حضور حدود 30 نفر از اعضای انجمن و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری حقوق و روابط بین الملل در 20 فروردین 1397 در سالن کنفرانس ساختمان سازمان ملل متحد در تهران برگزار نمود.

 در ابتدای جلسه خانم دکتر ماریا دوتسنکو، رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد پس از خوشامد گویی و سپاس از انجمن ایرانی مطالعات بین الملل برای همکاری مستمر با مرکز، به قرائت پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت این روز پرداخت و به هفتادمین سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر اشاره کرد. ایشان  نکاتی در باب "بیانیه تهران" مطرح کرد که در نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر به مناسبت پنجاهمین سالگرد تصویب  اعلامیه جهانی حقوق بشر در 1968 در تهران مصوب شد. در ادامه آقای دکتر ضیاالدین صبوری با قدردانی از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، سخنانی درباره جرائمی چون نسل زدایی و این پدیده شوم در رواندا ایراد داشت. 

 

راست به چپ: دکتر ماریا دوتسنکو رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و آقای دکتر ضیاالدین صبوری دبیر انجمن ایرانی مطالعات بین الملل

جلسه با کارگاه آموزشی "بازیابی اطلاعات و اسناد سازمان ملل متحد" با تاکید بر نسل زدایی در رواندا و موضوع حقوق بشر ادامه یافت.  برگزار کننده کارگاه   نازنین قائم مقامی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد بود که  به معرفی وب سایت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد با تاکید بر بخش فارسی آن در حوزه حقوق بشر و کنوانسیون های کلیدی حقوق بشری پرداخت. سپس سه راه ورود به مبحث حقوق بشر از وب سایت جهانی سازمان ملل متحد شامل "صیانت از حقوق بشر"، "حقوق بشر بین موضوعات جهانیو "راهنمای پژوهش در زمینه حقوق بشر"از وب سایت کتابخانه مجازی دگ همرشولد را معرفی کرد.

 

بر بخش هایی مانند کمیساریای عالی حقوق بشر، شورای حقوق بشر و نهادهای مبتنی بر معاهدات تاکید شد. شرکت کنندگان روش استفاده از  پایگاه های اطلاعاتی بازیابی اسناد نهادهای مبتنی بر منشور و مبتنی بر معاهدات را آموختند. دو ویدئو با موضوع "نسل زدایی در رواندا" و "اعلامیه جهانی حقوق بشر" به نمایش در آمد.   

 

نازنین قائم مقامی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی

نسخه هایی از منشور ملل متحد، اعلامیه جهانی حقوق بشر و برگه اطلاعاتی نظام ملل متحد به دانشجویان تقدیم شد.

 الهام ابراهیمی، مدیر روابط عمومی انجمن ایرانی مطالعات بین الملل، که هماهنگی اجرای برنامه را به عهده داشت، ضمن ابراز رضایت شرکت کنندگان از جلسه آموزشی، اظهار امیدواری کرد، برگزاری این جلسات تداوم یابد.

کارگاه آموزشی "بازیابی اطلاعات و اسناد ملل متحد" به عنوان یک فعالیت اطلاع رسانی و آموزشی مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد مرتبا برای گروه های علاقه مند برگزار می شود.

 

تاریخ انتشار: 1397/02/01 - 10:53
دیدگاه ها
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏