English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 09398897655 (صرفاً واتساپ)
نمابر: 81032200 021 98+
آدرس دبیرخانه: تهران: کریمخان زند، نبش شهید عضدی(آبان شمالی)، پلاک 76 طبقه دوم، شماره 212 .............................................. کانال تلگرام : https://telegram.me/IISAchannel شماره تماس ضروری: 09398897655 (صرفاً واتساپ)
پست الکترونیکی: iisa.centraloffice@gmail.com
کد پستی: 1597633144
مشاهده خبر
امضای تفاهم نامه همکاری مشترک میان خانه کتاب و ادبیات ایران و انجمن ایرانی روابط بین الملل

موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران همزمان با دومین روز از بیست و هشتمین دوره هفته کتاب با انجمن ایرانی روابط بین الملل، تفاهم‌نامه همکاری علمی و آموزشی، امضاء کرد.

به گزارش ستادخبری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب، دکتر ایوب دهقانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران در مراسم امضای این تفاهنامه که امروز ۲۵آبان در سرای اهل قلم برگزار شد، گفت: در حوزه روابط بین الملل اولین موضوعی که به ذهن متبادر می‌شود، مسایل و مناسبات سیاسی است اما از یک برهه ای به بعد اصطلاحات دیگری وارد ترمینولوژی این حوزه شد که در این زمینه می توان به اصطلاح دیپلماسی فرهنگی اشاره کرد که در طول سال های اخیر هم در کشور ما رایج شده است.

وی افزود: دیپلماسی فرهنگی عرصه فراخی است که می توان از نتایج مثبتی استخراج کرد. این نوع دیپلماسی برخلاف دیپلماسی سیاسی که قشرخاصی را در برمی گیرد از گستردگی مخاطب بسیار زیادی برخوردار است.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، تصریح کرد: همچنین تاثیرگذاری حوزه فرهنگ از حوزه سیاسی نیز بیشتر است. تاثیری که یک اقدام فرهنگی می تواند داشته باشد، شاید فعالیت سیاسی کمتر از چنین تاثیرگذاری برخوردار باشد.  

دهقانکار با بیان این که در حال حاضر مصادیق جای مفاهیم را گرفتند، گفت: یک زمانی اصطلاح جهانی سازی یا آمریکایی سازی مطرح می شد که همان موقع با موعظه گیری دانشمندان روبرو شد. اما همان تفکرها امروز در شکل مصداقی خود ظهور و بروز کرده است. دیگر ایدئولوژی‌ها تجویز نمی شود بلکه این اتفاق با محصولات والت دیزنی و کوکاکولا و... صورت می گیرد.

وی اظهارداشت: مساله دیگری که می توانیم تاثیر فرهنگ  را بر آن ببینیم، حوزه اقتصاد است. فرهنگ می تواند به کمک اقتصاد بیاید. به عنوان نمونه برنامه دولت این است که در چند سال آینده وابستگی اقتصاد به نفت را به صفر برساند. در این زمینه یکی از بهترین کالاهایی که می توان جایگزین نفت شود، کالاهای فرهنگی است.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر حجم بسیار زیادی از محصولات فرهنگی مانند نوشت‌افزار و عروسک را وارد می کنیم که در این زمینه افزایش تولید و صادرات محصولات فرهنگی می تواند موجب کاهش واردات، صرفه جویی ارزی و از آن سو موجب درآمدزایی و ارزآوری شود. بسیاری از کشورها از این طریق درحال کسب درآمد هستند و در کشور ما هم ظرفیت بسیار زیادی در این بخش وجود دارد.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران در ادامه صحبت های خود در این مراسم به موضوع اهمیت ارتباط با مراکز علمی و آکادمیک به عنوان یکی از سیاست های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اشاره کرد و تصریح کرد: در حال حاضر بین حوزه نظر و عمل فاصله و خلایی وجود دارد که با امضا و تبادل اینگونه تفاهم نامه ها می توانیم، خلاء موجود در بین حوزه عمل و نظر را برطرف کنیم.

دکتر ضیاء الدین صبوری رئیس انجمن ایرانی روابط بین الملل نیز در این مراسم، اظهارداشت: در زمینه تولید فرهنگ، هم حوزه مخاطب و هم حوزه اقتصاد فرهنگ مهم است. البته اقتصاد فرهنگ می تواند هم نقطه قوت و هم نقطه ضعف باشد. رویدادهایی مانند هفته کتاب و چنین تفاهم نامه های همکاری می تواند اقتصاد فرهنگ را تقویت کند و از وابستگی به دیگر زمینه های تضعیف کننده، برهاند.

وی با اشاره به این حدیث حضرت علی (ع) که کتاب ها بوستان های دانشمندان اند، گفت: هر اقدامی در حوزه کتاب صورت بگیرد به رونق بخشی، شادابی این بوستان و گلستان های ادب، علم و اندیشه کمک خواهد کرد.

صبوری یادآور شد: پیگیری دیپلماسی مبتنی بر کتاب یکی از انتظارهای وزیر فرهنگ و ارشاد و اسلامی بوده که از این منظر خوشحالم دوباره فرصتی پیش آمده با برگزاری نشست هایی در این زمینه این موضوع را دنبال کنیم.

بنابراین گزارش، این تفاهم‌نامه همکاری علمی و آموزشی در راستای توسعه مبادلات و همکاری های آموزشی و پژوهشی بین دو نهاد و با موضوع های استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های طرفین در حوزه های علایق مشترک طرفین در حوزه بین الملل، طراحی و اجرای نشست های تخصصی در حوزه کتاب و نقد کتاب و نقدنویسی، طراحی و اجرای کارگاه ها و دوره های آموزشی در داخل و خارج از کشور با دعوت از مدرسان، صاحب نظران و مدیران برجسته فرهنگی ایران، منطقه و جهان متناسب با نیازهای کشور و نیازسنجی پژوهشی و اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک وابسته به حوزه فعالیت دو نهاد، منعقد شد.

بیست‌وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «دانایی؛ مانایی» از ۲۴آبان آغاز و تا ۳۰آبان ماه ۱۳۹۹ادامه دارد.

لینک خبر 

منبع: ستادخبری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب
تاریخ انتشار: 1399/08/29 - 22:9
دیدگاه ها
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏