English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 81032220 021 98+
نمابر: 81032200 021 98+
آدرس دبیرخانه: تهران: کریمخان زند، نبش شهید عضدی(آبان شمالی)، پلاک 76 طبقه دوم، شماره 212 .............................................. کانال تلگرام : https://telegram.me/IISAchannel شماره پیام رسان: 09398897655
پست الکترونیکی: iisa.centraloffice@gmail.com
کد پستی: 1597633144
مشاهده خبر
 گزارش سومین پیش نشست دهمین همایش انجمن علمی ایرانی روابط بین‌الملل" نظام بین‌الملل و نظم‌های در حال ظهور"

در ادامه سلسله پیش‌نشست‌های دهمین همایش سالیانه انجمن علمی ایرانی روابط بین‌الملل با عنوان "نظام بین‌الملل و نظم‌های در حال ظهور"، این بار مجمع بین‌المللی اساتید دانشگاه‌های مسلمان میزبان جمعی از دانش‌پژوهان روابط بین‌الملل و اساتید دانشگاهی این حوزه بود. 

سخنران نخست این پیش‌نشست، دکتر زهره پوستین‌چی دبیر علمی همایش بود که با بیان اینکه روابط بین‌الملل عرصه تحول و دگردیسی‌های فراوان است، تأکید داشت:نظم‌های بین‌المللی دائم در حال عوض شدن است و برای فهم درست از ماهیت سیاست بین‌الملل جهت اتخاذ سیاست خارجی هوشمندانه، نیازمند مطالعه نظم‌های بین‌المللی و قواعد این نظم‌ها هستیم. 

دبیر علمی همایش در ادامه افزود: همان طور که در نظریه‌های اخیر روابط بین‌الملل به درستی بدان اشاره شد، نظم بین‌المللی از حاکمیت محور غرب به رهبری آمریکا در حال انتقال به حوزه آسیا- پاسیفیک است. امروز ظهور قدرت‌های جدید صنعتی مثل گروه بریکس این نشانه را به ما تحلیلگران روابط بین‌الملل می‌دهد که دیگر آمریکا هژمونی‌اش را در اقتصاد و سیاست بین‌الملل از دست داده و این قدرت‌های جدید جهانی مثل چین و هند هستند که اقتصاد بین‌المللی را جهت و شکل می‌دهند.

 

ضرورت رویکرد سیاست خارجی توسعه گرا

دکترعلیرضا سلطانی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی سخنران دیگر نشست بود که با موضوع «تغییر رویکرد توسعه‌ای ایران از غرب به کشورهای نوظهور اقتصادی؛ ضرورت‌ها و الزمات»، چالش‌های سیاست توسعه در کشور را مورد تحلیل قرار داد. از نگاه دکتر سلطانی، پیش شرط توسعه اقتصادی، تنش‌زدایی روابط سیاسی با آمریکا و قدرت‌های بزرگ جهانی است. بدون داشتن روابط سالم و پایدار سیاسی با قدرت‌های بزرگ هر گونه سیاستگذاری در جهت پیشرفت و توسعه، محکوم به شکست است. چین کشوری است که توانسته با سیاست صلح با جهان امروز اقتصاد دنیا را به چنگ خود در آورد. مطابق آمارها، 70 درصد کالای مصرفی مردم آمریکا، ساخت چینی هاست. روش و سیره رفتاری چین در مقایسه با اتحاد جماهیر شوروی گویای این است که تقابل آشکار در نهایت منجر به اضمحلال و ضعیف و عقب‌ماندگی می‌شود. اما در برابر رویکرد توسعه در سیاست خارجی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصاد جهانی می‌تواند منجر به شکوفایی اقتصاد داخلی گردد.

سخنران بعدی نشست، دکتر آناهیتا سیفی، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبائی بود که با عنوان مقاله «جنگ‌هاي نيابتي و مسوليت بين‌المللي كشورها»، به این مسأله کلیدی اشاره کرد که جنگ‌های امروز در سطح بین‌الملل از نوع جنگ‌های نیابتی است. با توجه به حجم و گستره بالای تخریب، تلفات و آسیب در جنگ‌های رودرو، قدرت‌های بزرگ به سمت جنگ‌های نیابتی به‌منظور ضربه‌زدن به منافع و موقعیت رقبایشان روی آورده‌اند. 

دکتر حمیدرضا سعیدی‌نژاد، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه، سخنران بعدی پیش‌نشست با عنوان مقاله «رویکردی سازه‌انگارانه به تغییر و تداوم در جهت‌گیری کشور هژمون نسبت به جمهوری اسلامی ایران» به بررسی یکی از نظریه‌های مهم در روابط بین‌الملل پرداخت. وی توضیح داد که رویکرد سازه انگاری گویای این است که واقعیت‌ها در روابط بین‌الملل برساخته است و دوستی و دشمنی‎ها بر اساس رابطه بین‌الاذهانی بازیگران شکل می‌گیرد. امروز وضعیت در روابط ایران و آمریکا از منطق هابزی تبعیت می‌کند. به این دلیل که دو بازیگر نگاه تهدیدآمیز به همدیگر دارند و هویت خودشان را در غیریت با دیگری جست و جو می‌کنند. این هویت در طی دهه‌ها رفتار و کنشگری متقابل شکل گرفته است. تهدید و تحریم در طی چهار دهه بر روابط ایران و آمریکا حاکم بوده و به تأسی از همین فضا، نگاه‌ها به همدیگر تهدیدآمیز است. لذا طبیعی است که تغییر در این نگاه، نیازمند تغییر در رفتار و اقدامات تنش‌زا است. از این جهت، تا زمانی که دو بازیگر وارد مرحله تنش‌زدایی نشوند، تهدید و دشمنی تداوم خواهد یافت.