English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 81032220 021 98+
نمابر: 81032200 021 98+
آدرس دبیرخانه: تهران: کریمخان زند، نبش شهید عضدی(آبان شمالی)، پلاک 76 طبقه دوم، شماره 212 .............................................. کانال تلگرام : https://telegram.me/IISAchannel شماره پیام رسان: 09398897655
پست الکترونیکی: iisa.centraloffice@gmail.com
کد پستی: 1597633144
مشاهده خبر
 حادثه تروریستی فرودگاه بغداد و مسئولیت‌ نهادهای بین‌المللی/ پیام تسلیت به مناسبت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی
رئيس انجمن علمی ایرانی روابط بين‌الملل با انتشار یاداشتی در محکومیت حادثه تروریستی به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی و همراهان شهیدش، خواستار برخورد نهادها و سازمان‌های بین‌المللی و تمهید اقدامات قانونی علیه این جنایت حقوق بشری شد. در یادداشت دکتر ضیاءالدین صبوری رئیس انجمن علمی ایرانی روابط بين‌الملل آمده است:
 
« عملیات نظامی آمریکا در حمله پهبادی به خودرو حامل فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همراهان ایشان، بار دیگر تصویری دردناک از چهره زشت و پلید تروریسم را بازنمایی کرد و مردم ایران را در ماتم فقدان يکی از محوری ترین نیروهای مقاومت در منطقه، حاج قاسم سلیمانی، فرمانده دلیر جبهه نبرد با تروریسم تکفیری و اندیشه تاریک و پوسیده سلفی فروبرد.
درد کهنه سربرآوردن حکومت‌های چندپاره و معضل قدیمی امنیت و تنگناهای امنیتی در منطقه خاورمیانه که محصول و برآیند نوع نگاه فراآتلانتیکی آمریکا درجهان پساایدئولوژیک و سپس حمایت از رقابت‌های فرقه‌گرایانه منطقه‌ای و درنتیجه کاهش ضریب امنیتی منطقه بود، در برهه‌های اخیر، توسعه عوامل ناامنی در این منطقه را متزايد و مضاعف ساخته و در عمل، به افول بی سابقه ارزش‌های اخلاقی و قوام تحجر تاریخی و تکوین خشونت مدرن از رهگذر حضور و قدرت یابی گروه‌های تکفیری در منطقه را در پی داشته است.
اتفاقات سال‌ها و برهه‌های اخیر درمنطقه، بر مبنای تعریف و تحلیل روابط بين‌الملل از پدیده تروریسم به‌عنوان شکل نهایی و مدرن جنگ و خشونت، بیانگر آن است که مقابله با تروریسم نه‌تنها امنیت زا نبوده، بلکه متأسفانه روح بی اعتمادی را در تار و پود ملت‌ها و دولت‌های منطقه دوانده و مسیر استقرار واقعی ثبات و امنیت در کشورهای منطقه را دشوار نموده است.
رویداد اخیر نیز به روشنی بیان می‌کند که شجره خبیثه خشونت و تروریسم همچنان از آبشخور جهل مدرن سیراب و تغذیه می‌شود و خط جمود و تحجر می‌تواند در غفلت ملت‌ها و دولت‌های منطقه، راهی دوباره به بازتولید مجدد آن بگشاید.
اکنون چشمان ناظران سیاسی منطقه مترصد موضع‌گیری نهادها و سازمان‌های مسئول بین‌المللی است که چگونه دربرابر این حادثه خشونت‌بار به  اتخاذ موضع پرداخته و چه برخوردی با مسبّبان، آمران و عاملان آن خواهند داشت و واکنش سازمان ملل و رکن اصلی آن، شورای امنیت که براساس ماده ۲۴ منشور، مسئول حفظ صلح و امنیت بین‌المللی بوده و سایر نهادهای ذیل آن که بر مبنای قوانین و مقرارت بین‌المللی و منشورات حقوق بشری مسئول برخورد با خشونت‌ها و اقدامات ضدبشری هستند، چه خواهد بود؟
آنچه مسلم است، موقعیت و شرایط این حادثه تأسف‌بار، که درحال خروج از فرودگاه مدنی و غیرنظامی و تردد در جاده شهری، مورد تعرض پهبادهای آمریکایی قرار گرفته و در حمله غافلگیرانه جان باختند، برای جامعه جهانی پیام بسیار جدی دارد و هیچگونه تعلل یا مماشات بین‌المللی با عوامل این حادثه را برنمی‌تابد.
انجمن علمی ایرانی روابط بين‌الملل به نمایندگی از اعضای انجمن و همگام با جامعه علمی بویژه جامعه علوم سیاسی و روابط بين‌الملل کشور، ضايعه شهادت شهید سرافراز حاج قاسم سلیمانی را تسلیت گفته و خواهان بهره‌گیری کافی و لازم از همه ظرفیت‌های سیاسی، حقوقی و بین‌المللی درراستای محکومیت این جنایت هولناک در عرصه‌ جهانی و تمهيدات لازم قانونی برای تعقیب کیفری آن در محاکم بین‌المللی است.
 
منبع: روابط عمومی انجمن
تاریخ انتشار: 1398/10/13 - 20:2
دیدگاه ها
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏