English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 81032220 021 98+
نمابر: 81032200 021 98+
آدرس دبیرخانه: تهران: کریمخان زند، نبش شهید عضدی(آبان شمالی)، پلاک 76 طبقه دوم، شماره 212 .............................................. کانال تلگرام : https://telegram.me/IISAchannel شماره پیام رسان: 09398897655
پست الکترونیکی: iisa.centraloffice@gmail.com
کد پستی: 1597633144
مشاهده خبر
برگزاری نشست تخصصی «بررسی نقش شورای حقوق بشر در گفتگوهای سازنده برای کاهش خشونت» در دفتر سازمان ملل

 

 

 نشست علمی و تخصصی باعنوان « نقش شورای حقوق بشر در گفت‌وگوهای سازنده در روند کاهش خشونت»، به همت انجمن علمی ایرانی روابط بين‌الملل صبح روزچهارشنبه دهم مهرماه ۱۳۹۸ همزمان با روز بین‌المللی جهان بدون خشونت، در محل دفتر سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد.

در این نشست تخصصی، دکتر ضیاءالدین صبوری رئیس، دکتر آناهیتا متضد راد نایب رئیس و دکتر  احمدی نکاء عضو پیوسته انجمن روابط بین‌الملل به ایراد سخنرانی پرداختند.

 خشونت لایه لایه و پیچیده شده است

رئیس انجمن ایرانی روابط بین‌الملل ابتدا با اشاره به مفهوم آیه ۴۶ سوره انفال گفت: خداوند در پیامی خطاب به رسول خود فرموده است که نزاع نکنید چراکه به ورطه افول و شکست افتاده و ابهت شما از بین می‌رود. پس صبر و بردباری پیشه سازید که خداوند با برداران است. 

دکتر ضیاءالدین صبوری با استفاده از مفهوم این پیام آسمانی به تبیین استراتژی نهاد حکومت و بنیان‌های اجتماعی درجهت صیانت از حقوق بشر در راستای حفظ صلح و زیست مسالمت‌آمیز درجامعه پرداخت و گفت: بسیاری از مشکلات بشر امروز در مواجهه با خشونت‌ها و منازعات نشأت گرفته از مشکل ذهنیت است که فضای مبهمی را ساخته و پرداخته کرده و مقصود و هدف از صلح واقعی و تحقق حقوق بشر را دور از دسترس قرار می‌دهد. 

وی افزود: در یک چنین خلأ مفهومی و آشفتگی ذهنی، بسیاری از خشونت‌ها به‌صورت خشونت ساختاری بر جوامع و انسان‌ها تحمیل می‌شود. 

رئیس انجمن علمی روابط بین‌الملل با بیان اینکه خشونت ها امروز لایه لایه و پیچیده شده، گفت: در زمینه عدم خشونت باید دولت‌ها و ملت‌ها باهم انگیزه مند باشند تا در کاهش خشونت و نبود آن همکاری‌های لازم را انجام دهند و باید دید که یک نهاد بین المللی هم چقدر می تواند توان و ضمانت اجرایی در تصمیماتش را داشته باشد تا از گسترش خشونت جلوگیری و از منع خشونت حمایت کند.

دکتر صبوری تاکید کرد: برگزاری این گونه نشست ها فرصت خوبی است در خصوص اینکه نهادها و سازمان های بین الملل با توجه به وظایف خود چه عملکردهایی را داشته باشند تا در نبود خشونت موثر واقع شوند و همچنین در انجام این نوع وظایف خودشان با چه چالش‌هایی مواجه هستند.

وی با اشاره به اینکه وجود نزاع بنیان‌های جامعه را از بین خواهد برد، گفت: بسیاری از خشونت ها مبتنی بر تفکرات خشونت آمیز هستند.

دکتر صبوری تأکید کرد: ایده، اندیشه و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی از گذشتگان به ما رسیده است و ما مسئول هستیم که در جهت کارآمدی ایده‌ها و اندیشه‌ها و همینطور نهادها کار کنیم و آنها را ارتقاء دهیم و به نسل‌های آینده منتقل کنیم.

 

 اگر سیستم مدیریت کارآمد داشته باشیم، تضاد تبدیل به فرصت خواهد شد

در ادامه این نشست دکتر معتضد با بیان اینکه از ۱۰ کشور پرمخاطره در جهان، ۷ کشور پرمخاطره در خاورمیانه قرار دارند، گفت: خاورمیانه پرمنازعه ترین منطقه در جهان است و بر اساس آمار اعلام شده در سال ۲۰۱۴ بالاترین میزان درگیری ها در این منطقه رخ داده است.

وی گفت: در تعریف سیاست دیدگاه های مختلفی وجود دارد؛ سیاست در مفهوم سنتی اساساً خوانشی اخلاقی و فلسفی و دینی است بنابراین ابزاری برای رسیدن به خیر عمومی و فضیلت است.

دکتر معتضد ادامه داد: مفهوم سیاست نوین خوانشی دنیایی و اقتصادی دارد و ابزاری برای رسیدن به امور دنیوی و برقراری نظم و امنیت است که کار ویژه آن مانند عدالت و رفاه جامعه و برقراری اخلاق در جامعه، مفهوم بالای آزادی را دربردارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هر کدام از این مفاهیم موجب شده است که سیاست چند وجهی باشد و برای رسیدن به مفهوم عدالت، نظام حقوقی مدنظر است و برای رسیدن به مفهوم رفاه، نظام اجتماعی و نظام اخلاقی و فرهنگی باید مدنظر باشد. در مفهوم آزادی هم که کار ویژه و اصلی سیاست مدرن است، باید دغدغه‌های آزادی فردی و جامعه را مدنظر داشت.

نایب رئیس انجمن ایرانی روابط بین الملل افزود: خشونت اساساً در جوامعی اتفاق می‌افتد که با نابرابری مواجه هستند؛ بنابراین تا تضاد نباشد، درگیری و خشونت به وجود نمی آید از سوی دیگر تضاد ریشه‌ای است برای رسیدن به برابری و اگر بتوانیم سیستم مدیریت کارآمدی در جامعه داشته باشیم، تضاد تبدیل به فرصت خواهد شد.

وی تاکید کرد: یکی از ماموریت های سازمان ملل متحد بعد از جنگ جهانی دوم، جلوگیری از خشونت بود اما بعدها مبارزات دیگری در عرصه‌های اقتصادی و تکنولوژی شکل گرفت و حتی در سال های اخیر شاهد ایجاد جنگ‌های نیابتی نیز بودیم. به طوری که در جنگ های نیابتی بخشی از مزدورها هستند که با اهداف خاص این کار را انجام می دهند اما در خاورمیانه هم شاهد این نوع جنگ ها هستیم در اصل در خاورمیانه با جنگ های هویت مواجه شده ایم.

دکتر معتضد گفت: یکی از اقدامات سازمان ملل تاسیس نهاد حقوق بشر و همین‌طور برگزاری کنفرانس‌های حقوق بشر است که موجب کاهش خشونت می‌شود یا اینکه از طریق اقدامات صلح جویانه اقداماتی را انجام می دهد.

گفتنی است در پایان این نشست تخصصی که با همکاری مؤسسه صیانت از حقوق زنان برگزار شد، ضمن ایراد سخنرانی دکتر ریحانه احمدی، تعدادی از حاضران نیز به ارائه دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند.

منبع: روابط عمومی انجمن
تاریخ انتشار: 1398/08/11 - 12:40
دیدگاه ها
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏