English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 81032220 021 98+
نمابر: 81032200 021 98+
آدرس دبیرخانه: تهران: کریمخان زند، نبش شهید عضدی(آبان شمالی)، پلاک 76 طبقه دوم، شماره 212 .............................................. کانال تلگرام : https://telegram.me/IISAchannel شماره پیام رسان: 09398897655
پست الکترونیکی: iisa.centraloffice@gmail.com
کد پستی: 1597633144
مشاهده خبر
فراخوان دهمین همایش سالیانه انجمن علمی ایرانی روابط بین‌الملل

نظام بین‌الملل و نظم‌های در حال ظهور


دی‌ماه 1398

 

الف) بیان مسأله

نظام‌های بین‌المللی تابعی از تحولات ساختاری و چگونگی توزیع قدرت بین بازیگران است. در هر دوران تاریخی شکل خاصی از نظم منطقه‌ای و بین‌المللی ظهور یافته و تحت تأثیر نیروهای ژرف تاریخی با دگرگونی روبرو می‌شود.

نظریه‌پردازانی ازجمله روزنا و برژینسکی به این موضوع اشاره دارند که در دوران جنگ سرد، نظام بین‌الملل در شرایط آنارشی فزاینده قرار دارد. ازاین‌رو، نشانه‌های اصلی بی‌ثباتی منطقه‌ای و بین‌المللی از منظر این دسته از نظریه‌پردازان، در ظهور قالب‌های هویتی و ابزارهای ارتباطی انعکاس می‌یابد. ابزارهای ارتباطی خودآگاهی جدیدی را برای گروه‌های فراموش‌شده ایجاد کرده، این امر منجر به بازتولید اندیشه احیاگرایی شده است. در این پیوند، نشانه‌هایی از بنیادگرایی یهودی و مسیحی را می‌توان به موازات بنیادگرایی تکفیری مشاهده کرد. بطوریکه هر یک از گروه‌های قومی و هویتی تلاش می‌کنند که موقعیت خود را اعاده نمایند.

ظهور نیروهای فرو ملی با رویکرد هویتی، چالش‌هایی را برای نظام بین‌الملل به وجود آورده که این چالش‌ها منجر به تغییر در روندهای اعمال قدرت و امنیت سازی‌ شده است.

ساختار قدرت در نظام جهانی دوران جنگ سرد که مبتنی بر"عقلانیت راهبردی" بود، با تغییراتی همراه شده و با فروپاشی ساختار نظام دوقطبی، تهدیدات و فرصت‌های جدیدی برای جهان غرب، قدرت‌های بزرگ و کشورهای منطقه‌ای به وجود آمده است.

در این فرایند، نقش یابی ایران در سال‌های پس از جنگ سرد، منجر به ظهور فرصت‌های راهبردی جدیدی برای جمهوری اسلامی ایران گردیده است. تحرک ژئوپلیتیکی ایران تا مرزهای مدیترانه شرقی گسترش‌یافته و شکل جدیدی از آرایش قدرت را به وجود آورده است.

دهمین همايش سالیانه انجمن علمی ایرانی روابط بين‌الملل بررسی و تحلیل فرایندها و تحولات نظام بین‌الملل و درک ماهیت نظام‌های در حال ظهور و رویکرد ایران به این تحولات جدید را واکاوی خواهد کرد.

نگاهی گذرا به ادوار نظام بین‌الملل و نظام‌های شکل‌گرفته تاکنون تصویری روشن از تحولات صورت گرفته و زمینه‌های ظهور و برآمدن نظام‌های نوپدید به دست می‌دهد.

به‌طورکلی، بررسی‌های تاریخی بیانگر آن است که نظام بین‌الملل از جنگ دوم جهانی به این‌سو،  پنج دوره تاریخی را سپری و تجربه کرده که برخی از این دوران‌ها مبتنی بر موازنه و ثبات بوده است.

قدرت‌های بزرگ عموماً از سازوکارهای رقابت و همکاری برای تحقق اهداف خود بهره می‌گیرند. چنین فرآیندی در سال‌های پس از جنگ سرد و ساختار دوقطبی دگرگون شد و نظم‌های منطقه‌ای پس از فروپاشی اتحاد شوروی در قالب "نظم نوین جهانی" شکل گرفت.

جنگ ۱۹۹۱آمریکا علیه عراق که با همکاری و مشارکت قدرت‌های بزرگ، سازمان ملل و بازیگران منطقه‌ای حاصل شد، از مشروعیت لازم برخوردار و بازیگران منطقه‌ای در فضای اجماع سازی قرار گرفتند.

دهه ۱۹۹۰با موج‌های گسترش دموکراسی بیل کلینتون منجر به افزایش مداخله‌گرایی امریکا در قالب چندجانبه گرایی گردید.

نظام‌های منطقه‌ای از سال ۲۰۰۱با نشانه‌هایی از تعارض و رویارویی پایان‌ناپذیر کشورها روبرو شد و بوش جنگ صلیبی جدیدی را شکل داد و بدین ترتیب، گزاره هر که با امریکا نیست، علیه امریکا و دموکراسی است، منشأ بسیاری از بحران‌ها و جنگ‌های منطقه‌ای شد.

جنگ امریکا در عراق و افغانستان نه‌تنها ثبات منطقه‌ای را دگرگون ساخت، بلکه نشانه‌هایی از تضاد پایان‌ناپذیر را به وجود آورد. ایالات‌متحده درروند جنگ افغانستان، ۲۰هزار کشته به‌جای گذاشته و در جنگ عراق نیز ۵هزار نظامی خود را از دست داد.

هنوز افغانستان و عراق در فضای ناامنی و بی‌ثباتی دوران بعد از دوره جنگ سرد که از آن تحت عنوان دوره پسا جنگ سرد یاد می‌شود، قرار دارند.

اوباما، رئیس‌جمهور پیشین امریکا تلاش نمود تا نظم جدیدی را در قالب چندجانبه گرایی ایجاد کند. این چندجانبه‌گرایی اوباما که مبتنی بر"ائتلاف‌گرایی چندوجهی" بود، توانست موقعیت امریکا در عراق، افغانستان و اقتصاد جهانی را بازسازی کند. تنظیم «برنامه جامع اقدام مشترک» را می‌توان نشانه‌ای از امنیت سازی بر اساس سازوکارهای متقاعدسازی دانست.

سرانجام ترامپ پنجمین مرحله تغییر در شکل‌بندی‌های ساختاری نظام بين‌الملل را در دستور کار خود قرار داده و از طریق سازوکارهای"ضد ائتلاف" درصدد دگرگون‌سازی نظام بین‌الملل برآمده است.

نکته مهم این است که در دوران ترامپ، واقعیت‌های جدیدی در حال شکل‌گیری است که فهم و برداشت علمی و ادراک درست تاریخی و فرایندی از روندهای در حال ظهور نظم بین‌المللی را ضروری ساخته است.

در همین راستا، همایش علمی و پژوهشی «نظام بین‌الملل و نظام‌های در حال ظهور» در سه محور اصلی و بنیادین به شرح زیر سازمان‌یافته است که تحت همین عناوین پنل‌های علمی سه‌گانه همایش را شکل خواهد داد.

لذا بدین‌وسیله از استادان دانشگاهی و پژوهشگران حوزه روابط بين‌الملل دعوت می‌شود که با انتخاب موضوعات مختلف قابل‌بررسی در ذیل محورهای یادشده، در برگزاری موفق این همایش مشارکت نموده و به فرایند تولید علم و یافته‌های جدید و توسعه اندوخته‌های علمی کمک نمایند.

 

ب) محورها و پانل‌های علمی

1)  بنیان‌های نظری و تحلیلی نظم‌های نوظهور

در حوزه رویکردهای نظری و تحلیلی ضمن اشاره به نشانه‌ها و کارکردهای نظم‌های مطرح منطقه‌ای و بین‌المللی در حال ظهور، می‌توان به انواع نظم‌ها در قالب‌های محتوایی و تئوریک متفاوتی نظیر رویکرد ثبات هژمونیک، رویکرد آشوب ، نظریه جامعه امنیتی، نظریه نهادهای دمکراتیک و گذار از آنارشی، وضعیت بی ساختاری و رویکرد مقاومت و نیز نظم‌های حاشیه‌ای اشاره داشت.

2) نظم‌های بین‌المللی پس از جنگ سرد

مبحث نظم‌های بین‌المللی پساجنگ سرد را می‌توان با تأکید به رسه محور چالش‌های تئوریک امنیت سازی و نظم‌های بین‌المللی بعد از جنگ سرد( رویکردهای تمدنی و هنجاری، رویکردهای نهادی و فرایندی لیبرالی، رویکردهای نظم هژمونیک ساختاری و ...)، نظم سازی بین‌المللی در الگوهای رفتاری قدرت‌های بزرگ و امریکا( نظیر هژمونی ناقص ، قطبی‌سازی جدید بوش پسر، چندجانبه گرایی نهادی  و رهبری جهانی و نیز موازنه سازی و ائتلاف‌های جدید)، و از منظر نهادهای امنیتی و رژیم‌های بین‌المللی بعد از جنگ سرد( همانند تحولات ناتو و نظم‌های منطقه‌ای بین‌المللی جدید، گسست ناتو در امنیت سازی منطقه‌ای، شانگهای و اقتصاد حاشیه‌ای، و فناوری‌های جدید و امنیت سازی دیجیتال)  موردبررسی قرارداد.

3)  رهیافت ایرانی-اسلامی و نظم‌های در حال ظهور

رهیافت‌های ایرانی اسلامی بر اساس نوع نگاه به چگونگی ساختار نظام بین‌المللی با تفاوت‌هایی همراه است. بسیاری از نظریه‌پردازان ایرانی به این موضوع اشاره دارند که نظم جدید منطقه‌ای بدون نقش یابی ایران فرایند مسالمت‌آمیزی نخواهد داشت. بنابراین، هر گروه تلاش دارد تا رویکرد خود را بر اساس سازوکارها و فرایندهایی ارائه دهد که تابعی از "موازنه قدرت"، "موازنه تهدید"، و "موازنه هویت" باشد. اصلی‌ترین شاخص تحلیل نظم منطقه‌ای موردنظر تحلیل گران ایرانی بر اساس چگونگی امنیت سازی در شرایط تحریم، تهدیدات منطقه‌ای و منازعات در حال ظهور است.در این حوزه رهیافت‌های مبتنی برکنش نامتقارن و بازدارندگی از فراوانی و کاربرد بیشتری در نظم‌های منطقه‌ای برخوردار است. محورهای اصلی نظم منطقه‌ای بر اساس رویکرد ایرانی-اسلامی را می‌توان در سه گروه اصلی تقسیم‌بندی کرد. رهیافت  کارکردگرایی الهام گرفته از جامعه امنیتی منطقه‌ای، رویکرد دوم مبتنی بر اندیشه‌های لیبرالی و رویکرد"منطقه قوی"، و سومین رویکرد از نظریه‌های انتقادی بهره گرفته و بر مفاهیمی نظیر" رهایی"، "تهدید متقابل"، و" مقاومت "تأکید دارد.

 

ج) فرمت نگارش مقالات

۱.      ارسال مقاله بايستی به زبان فارسی روان و با استفاده از نرم‌افزار   Word 2003-2007(با فونت ۱۴ BZAR، فاصله سطرها ۲) تهیه و ارسال شود.

۲.      مقاله بايستی دارای عنوان، مشخصات نويسنده و يا نويسندگان و چکيده فارسی و انگلیسی همراه با واژه‌های کليدی (حداقل ۳تا ۵واژه) و نيز مقدمه، بخش‌هاى فرعی، نتيجه و فهرست منابع باشد.

۳.      مشخصات نويسنده يا نويسندگان شامل: نام و نام خانوادگی، سمت و درجه علمی، محل خدمت و نشانی پست الکترونيک(ترجیحاً سازمانی) ذکر شود.

۴.      عنوان مقاله حداکثر در ده کلمه بازتاب دهنده محتوای مقاله باشد.

۵.      چکیده مقاله(فارسي و انگلیسی) حداكثر در ۳۰۰كلمه باید دارای بیان مسأله، پرسش اصلی، فرضیه، روش‌شناسی، چارچوب نظری و نتايج باشد.

۶.      مقاله بايستی دارای مقدمه‌ای شامل: تعريف موضوع، بيان مسأله و بيان اهداف باشد.

۷.      مقاله بايستي دارای پيشينه تحقيق شامل: موضوع و چارچوب نظری، طرح پرسش‌ها و فرضیه‌های تحقيق، روش تحقيق، يافته‌ها و تفسيرآنها توأم با نتيجه نهايى ارائه شود.

۸.      شیوه تقسيم‌بندی بخش‌های مقاله با «شماره» اصلی و فرعی و فرعی تر باشد و از عناوينی چون گفتار، باب و ... استفاده نشود.

۹.      نحوه ارجاع و رفرنس دهی در اصل مقالات باید به شکل درون متنی و در پايان مقاله در سه بخش فارسی ـ لاتين ـ عربی و بر اساس حروف الفباء تنظيم شده باشد.

۱۰.  معادل واژه‌های غير فارسی، اصطلاحات و توضيحات ضروری که در متن آورده نمی‌شوند، به صورت پانوشت ذکر شوند.

۱۱.  تعداد کلمات كل مقاله (شامل پانوشت ها و منابع) حداکثر ۸۰۰۰کلمه باشد.

 

د)تاریخ‌های مهم

·  دریافت چکیده: 10 آبان ماه 1398

·  اعلام نتایج داوری: 20 آبان 1398

·  دریافت مقاله: تا 20 آذر 1398

·   پست الکترونیک برای دریافت مقالات:  iisa.centraloffice@gmail.com

 

دبیرخانه همایش

 

منبع: روابط عمومی انجمن
تاریخ انتشار: 1398/07/15 - 15:40
دیدگاه ها
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏