English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 81032220 021 98+
نمابر: 81032200 021 98+
آدرس دبیرخانه: تهران: کریمخان زند، نبش شهید عضدی(آبان شمالی)، پلاک 76 طبقه دوم، شماره 212 .............................................. کانال تلگرام : https://telegram.me/IISAchannel شماره پیام رسان: 09398897655
پست الکترونیکی: iisa.centraloffice@gmail.com
کد پستی: 1597633144
مشاهده خبر
هماهنگی انگلیس با آمریکا، پررنگ‌تر شدن سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا را در پی خواهد داشت / اروپایی‌ها توانمندی حفظ برجام را ندارند / خروج بریتانیا از برجام اثرگذاری اروپا را کاهش خواهد داد

انجمن علمی ایرانی روابط بين‌الملل، نشست علمی باعنوان "تغییر قدرت در انگلیس و تاثیر آن بر سیاست های اروپا در قبال برجام" را روز سه‌شنبه هشتم مردادماه ۱۳۹۸ برگزار کرد.

در این نشست که با مشارکت دانشکده رسانه خبرگزاری فارس نیوز برگزار شد، دکتر علی آدمی استاد روابط بين‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر سیدرضا میرطاهر کارشناس ارشد حوزه استراتژی و مسائل بين‌الملل به ارائه تحلیل‌ها و دیدگاه‌های تخصصی پرداختند.

🔻 هماهنگی انگلیس با آمریکا، پررنگ‌تر شدن سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا را در پی خواهد داشت

در ابتدای نشست، رئیس انجمن علمی روابط بین‌الملل با اشاره به عقبه تاریخی روابط سیاسی ایران و بریتانیا، وجود نوعی بدبینی عام در افکار عمومی ایرانی‌ها را یادآور شد و گفت: یرای انگلیسی‌ها موضوع برگزیت، پیش و بیش از پرداختن به برجام اهمیت دارد و این مسأله اکنون به مهم‌ترین بحران داخلی آنها تبدیل شده است اما با روی کارآمدن بوریس جانسون، این رویکرد که احتمال تبعیت از آمریکا در خروج از توافقنامه برجام وجود دارد، پررنگ‌تر شده است.

دکتر صبوری گفت: تحقق عزم استقلال‌طلبی انگلیسی‌ها و رهایی از محدودیت‌های ساختاری اتحادیه اروپا، گرایش این کشور به سیاست‌های آمریکایی را تقویت خواهدکرد و اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد، قطعاً هماهنگی بیشتر با سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا را در پی خواهد داشت و از این رو، با تشدید فشارها بر ایران همراه خواهد شد.

وی بیان داشت: پرسش کلیدی این است که سیاست خارجی بوریس جانسون با سیاست‌خارجی ترامپ چقدر نزدیکی و همانندی دارد و چه تبعاتی می‌تواند بیافریند؟

دکتر صبوری تأکید کرد: بازخوانی اظهارات جانسون در مرحله قبل از انتخاب به‌عنوان نخست‌وزیر انگلیس، مؤيد رویکرد همراهی با سیاست‌های آمریکایی است اما باید دید چه دلایل دیگری وجود دارد که می‌تواند در نقطه مقابل این احتمال حرکت کند و این نشست نیز برای تحلیل زوایای مختلف این مسأله ترتیب یافته است.

🔻 اروپایی‌ها حتی اگر بخواهند در برجام باقی بمانند، توانمندی اتخاذ سیاست‌های مستقل را ندارند

در ادامه این نشست، دکتر آدمی با اشاره به ضرورت شناخت دقیق از اروپا و نقش کشورهای دخیل در توافقنامه برجام، به ترسیم چهره اروپای کنونی و مقایسه آن با اروپای دوره قبل از خروج آمریکا از برجام پرداخت.

به اعتقاد وی، دوران ترمیدور اتحادیه اروپا آغاز شده و خیلی زودهنگام در مسیر تضعیف برجام افتاده است و بر خلاف آنکه در دوره‌ای از مذاکرات برجام نقش مثبتی در فرایند شکل‌گیری آن داشته اما اکنون ما شاهد شکاف‌های جدی در میان اروپایی‌ها هستیم.

دکتر آدمی با تأکید بر اینکه شکاف اروپا و آمریکا امروز جدی و شکننده شده است، گفت: اروپایی‌ها امروز به جای نقش‌آفرینی و تأثیرگذاری در اتخاذ یک سیاست‌خارجی فعال بسیار ناتوان ظاهرشده و بسیار انفعالی عمل می‌کنند.

عضو انجمن روابط بين‌الملل با بیان اینکه منازعات خاورمیانه بر تضعیف و آسیب‌پذیری اروپا تأثیر گذاشته است، افزود: اروپا به لحاظ امنیتی و نیازهای حیاتی به انرژی، پس از جنگ جهانی دوم به منطقه خاورمیانه وابستگی داشته است اما درحال حاضر این اروپای کنونی بین وابستگی و استقلال‌طلبی شناور و بلاتکلیف است.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: پس از انتخاب جانسون به نخست‌وزیری انگليس، اروپایی‌ها بیشتر به تنهایی خودشان پی بردند.

دکتر ادمی در ادامه با تشریح سیاست‌های اروپایی درقبال برجام، گفت: بخش عمده‌ای از همراهی اروپا با آمریکا بدلیل ساختارهای وابسته امنیتی و استراتژیکی آن به منطقه بوده و البته وزن و قدرت ملی و منطقه‌ای ایران نیز بسیار تعیین‌کننده بوده است.

وی توضیح داد که جدیت ایران درمقابله با تروریسم از نگاه اروپایی‌ها باعث ثبات منطقه شده و این برای آنها بسیار مهم است که نقش‌آفرینی ایران در منطقه از تسری مسائل امنیتی به اروپا جلوگیری می‌کند.

دکتر آدمی درعین حال شخصیت غیرقابل پیش‌بینی بوریس جانسون را مشابه شخصیت ترامپ در رأس حاکمیت آمریکایی خواند و گفت:عدم استقبال اروپایی‌ها از تغییرات جدید در انگليس حاکی از نگرانی آنها نسبت به جانسون و دست برتر وی در به هم زدن معادلات می‌باشد.

وی سپس با اشاره به شکاف‌های داخلی اروپا و تأثیر آن بر نگرش اروپا نسبت به جهان، به تشریح برخی احتمالات مهم در نحوه تعامل اروپا با برجام پرداخت و تشدید شکاف انگليس با اروپا و همراهی بیشتر جانسون با سیاست‌های آمریکایی را از جمله احتمالات موجود دانست.

وی همچنین بقای لندن درتوافق و حفظ برجام را بدلیل منافع تجاری و اقتصادی متقابل دور از انتظار ندانست و گفت: فشار اروپایی‌ها برای حفظ برجام بدلیل منافعی است که قراربوده از آن منتفع شوند. اگرچه حجم مبادلات تجاری اروپا با آمریکا با حجم تجاری آن با ایران قابل مقایسه نیست.

وی همچنین این سوال را مطرح کرد که آيا اروپایی‌ها حتی اگر بخواهند در برجام باقی بمانند، توانمندی اتخاذ سیاست‌های مستقل را دارند؟

وی درهمین باره تأکید کرد: تحلیل و رویکرد عملی اروپایی‌ها در خروج از برجام تابع همان ملاحظات امنیتی قرن بیستم است.

🔻 خروج بریتانیا از برجام، کاهش اثرگذاری بقیه طرف‌های اروپایی در قبال برجام را در پی خواهد داشت

در بخش دیگری از این نشست، دکتر میرطاهر به تحلیل تحولات سیاسی اخیر در بریتانیا پرداخت و باطرح این سوال که برجام برای اروپایی‌ها از چه درجه اهمیت برخوردار است و تاچه حد حاضرند برای بقای آن هزینه بپردازند، گفت: از نگاه اروپایی‌ها برجام مهم‌ترین دستاورد در دوره پس از جنگ سرد است و بدلیل حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی حیاتی به‌نظر می‌رسد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، اروپایی‌ها همزمان دغدغه‌های عینی از تهدیدات داشته و باتوجه به تجربه کره شمالی، از توسعه موشکی و هسته‌ای ایران کاملآ نگرانند.

وی ادامه داد: آنها معتقدند اگر خروج از برجام و بی اثر شدن اتفاق بیفتد، زمان گریز و دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای حداکثر یک سال خواهد بود. از همین‌رو احتمال قوی‌ این است که هز موضع اروپا در قبال برجام تبعیت و پیروی کنند.

این کارشناس مسائل بين‌الملل خاطرنشان کرد که امریکایی‌ها اما چنین نگرانی ندارند؛ چون فاقد ویژگی مجاورت جغرافیایی هستند و از ایران احساس تهدید واقعی ندارند البته امنیت اسرائیل برای آنها مهم است.

دکتر میرطاهر همچنین به تحلیل موضوع برگزیت پرداخت و خروج از محدودیت‌های اتحادیه اروپا در همه زمینه‌ها و رهایی از تعهدات مالی به اتحادیه را از مهم‌ترین انگیزه‌های انگلیس در برگزیت عنوان کرد.

وی در همین حال برگزیت را به‌عنوان مهم‌ترین بحران داخلی مانع از برخورد منفی انگلیس با برجام دانست و احتمال خروج انگلیس از برجام را تنها پس از برگزیت عنوان کرد که استقلال عمل بیشتری کسب می‌کند.

وی در جمع‌بندی اظهارداشت: خروج بریتانیا از برجام، کاهش اثرگذاری بقیه طرف‌های اروپایی در قبال برجام را در پی خواهد داشت و از همین رو، احتمال رها کردن برجام از سوی اروپایی‌ها نیز تقویت خواهد شد.

گفتنی‌است در پایان این نشست، تعدادی از اعضای انجمن ایرانی روابط بين‌الملل به طرح دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند.

منبع: روابط عمومی انجمن
تاریخ انتشار: 1398/05/12 - 15:27
دیدگاه ها
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏