English
 
اطلاعات تماس
 
تلفن: 09398897655 (صرفاً واتساپ)
نمابر: 81032200 021 98+
آدرس دبیرخانه: تهران: کریمخان زند، نبش شهید عضدی(آبان شمالی)، پلاک 76 طبقه دوم، شماره 212 .............................................. کانال تلگرام : https://telegram.me/IISAchannel شماره تماس ضروری: 09398897655 (صرفاً واتساپ)
پست الکترونیکی: iisa.centraloffice@gmail.com
کد پستی: 1597633144
شبیه سازی روابط بین الملل
دبير علمي گروه:
-دکتر ضیاءالدین صبوری، رئیس انجمن ایرانی روابط بین الملل- مدرس دانشگاه (کنونی)
-دکتر مهدی ذاکریان، عضو هیأت موسس انجمن ایرانی روابط بین الملل- عضو هیات علمی دانشکده حقوق وعلوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات (پیشین)
 
اعضای گروه:
 • دکتر داود باوند، عضو هیات موسس انجمن ایرانی روابط بین الملل، استاد مدعو دانشگاه و بازنشسته وزارت امور خارجه
 • دکتر رضا سیمبر، مدیر گروه حقوق و سازمانهای بین المللی انجمن ایرانی روابط بین الملل – دانشیار دانشگاه گیلان و رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه گیلان
 • دکتر ارسلان قربانی، نایب رییس انجمن ایرانی روابط بین الملل – دانشیار دانشگاه گیلان – معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل
 • دکتر محمودمنشی پوری، استاد دانشگاه سانفرانسیسکو
 • دکتر محمدجوادحق شناس، استاد دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركز
 
معرفی:
شناخت دانش روابط بین الملل متکی به روشهای آموزشی بدیع و ابتکاری است. به کارگیری این روشها بر افزایش دانش، مهارت و پژوهش در این رشته موثر است. به همین روی یکی از کانونهای کلیدی در این رشته، شیوه های آموزشی کارآمد است. شبیه سازی در روابط بین الملل یکی از موثرترین این شیوه ها است که بر مهارت و دانش به صورت توامان اثر گذار است. به همین روی گروه علمی شبیه سازی روابط بین الملل انجمن به فعالیت و برنامه ریزی در این زمینه می پردازد.
 
هدف گروه:
 • افزایش مهارتهای کاربردی و عملیاتی متخصصین و دانش پژوهان روابط بین الملل
 • آینده نگری در دانش روابط بین الملل و علم سیاست به وسیله برنامه های شبیه سازی
 • ارزیابی صحیح از نظام بین الملل با مشارکت در سناریو نویسی و اجرای سناریوهای پیش بینی نشده
 • تحول و تنوع در حوزهای آموزش و پژوهش روابط بین الملل
 
برنامه گروه:
 • برگزاری کارگاه های تخصصی روشهای آموزش در روابط بین الملل
 • اجرای مدل های شبیه سازی در روابط بین الملل
 • سناریو نویسی و سناریو سازی در روابط بین الملل
 • مدل ایرانی شبیه سازی سازمان ملل متحد
 • شبیه سازی گفت و گوی تمدنها
 • شبیه سازی مذاکرات چهار جانبه
 • شبیه سازی کمیته حقوق بشر
 • شبیه سازی مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا
 • شبیه سازی شورای حقوق بشر
 • دادگاهای شبیه سازی شده moot courts
 • شبیه سازی دیوان کیفری بین المللی
 • شبیه سازی دیوان دادگستری بین المللی
 • شبیه سازی دادگاه اروپایی حقوق بشر
 • مدل شبیه سازی شورای امنیت
 
 
تماس با ما:
تلفن: 81032220(021)
نشانی الکترونیکی: info@iisa.ir
نشانی: تهران، کریمخان زند، نبش آبان شمالی، شماره 76، ساختمان دانشگاه علامه طباطبایی، انجمنهای علمی، طبقه دوم، اتاق 202 
.............................................................................................................................................................................................
 
اخبار مرتبط
مدل ایرانی شبیه سازیسازمان ملل برای ایرانیان خارج از کشور اجرا می شود
مدل ایرانی شبیه سازیسازمان ملل با همت آقاي دکتر مهدی ذاکریان مدير گروه علمی شبیه سازی انجمن ایرانی روابط بین الملل، استاد دانشگاه و رییس انجمن روابط بین الملل برای ایرانیان خارج از کشور اجرا می شود.
این دهمين تجربه دکتر ذاکریان در اجرای علمی مدل شبیه سازی در حوزه روابط بین الملل است که طرح آن به شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور ارايه و به سفارش و درخواست شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در تابستان سال جاری اجرا خواهد شد.
مدل ایرانی شبیه سازی سازمان ملل برای نخستین بار در سال 1374 در دانشگاهآزاد اسلامی واحد زنجان برگزار شد که نمایندگان سازمان ملل و شماري از اساتيد دانشگاههاي كشور نیز در آن حضور داشتند.
پس از آن، این مدل در دانشگاه های تهران، دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقیقات و تهران مرکز و همچنین در دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه و دانشگاه امام صادق (ع) اجرا شد و مورد استقبال دانش پژوهان روابط بین الملل قرار گرفت.
شایان ذکر است ؛ شبیه سازی در روابط بین الملل یکی از موثرترین شیوه های آموزشی است که بر مهارت و دانش به صورت توامان اثر گذار است. به عبارتی، شبیه سازی نوعی ارايه نقش ها است که نه فقط برای « بازی کردن» بلکه بیشتر به خاطر اثبات یک حقیقت معتبر در مورد فرآیندهای اجتماعی بالفعل از طریق آشکار سازی اجزای یک مدل مصنوعی ولی پویا طراحی شده است. بنابراین، فنون شبیه سازی اساساً عبارت از فنون آزمایشگاهی یا تمهیداتی غیر آزمایشگاهی هستند که امکان مطالعه نسخه بدل رفتار انسان را فراهم می سازند. با استفاده از این فنون، محققان می کوشند تا با آفریدن نوع ساده شده ای از یک پدیده مشخص «در این جا» که در کنترل آنها قرار دارد و به نحوی با پدیده پیچیده ای « در آن جا» که قابل کنترل نیست اما شبیه یا همریخت است، مطالب مهمی بیاموزند.
در شبیه سازی روابط بین الملل که از سوی هارولد گستکوف به عنوان یک ابزار آموزشی ایجاد شد شرکت کنندگان در آزمایش، نقش تصمیم گیرندگان اصلی سیاست داخلی و خارجی پنج یا شش دولت فرضي را به اجرا می گذارند. بازیکنان با مطالعه سوابق مستند درباره نقش های خود و وضعیت کشورهای خویش کسب اطلاعات می کنند. آنان بازی را هم با مد نظر قرار دادن قواعد آن و بیش از آن به اجرا گذاشتن خود بازی می آموزند.به همين روي ساخت مدل هاي شبيه سازي داراي اهميت فراوان است تا در آن بتوان به آزمون نقشها و دانش و مهارت تخصصي در روابط بين الملل پرداخت.
در اين راستا دكتر ذاكريان مدل هاي شبيه سازي سازمان ملل متحد،‌ شبيه سازي مذاكرات ايران و اتحاديه اروپا، مدل ايراني سازمان ملل، شبيه سازي گفت و گوهاي چهارجانبه، شبيه سازي كميته حقوق بشر سازمان ملل و بسياري ديگر از برنامه ها را ارايه و اجرا كرده است.
گفتني است ايشان استاد مشاور مدل اروپايي شبيه سازي سازمان ملل در لاهه و استاد داور شيبه سازي ديوان كيفري بين المللي در ايتاليا بوده است.
 
............................................................................................................................................
 
گزارشی از نخستین جلسه گروه علمي شبيه سازي در روابط بين الملل
 
نخستين جلسه گروه علمي شبيه سازي در روابط بين الملل روز 17 مرداد ماه سال جاری با حضور آقايان دكتر مهدي ذاكريان، دكتر داود باوند، دكتر ارسلان قرباني، دكتر احمد نقيب زاده، دكتر محمد جواد حق شناس و ضياءالدين صبوري در محل دفتر معاون وزير علوم برگزار شد.
در اين نشست، اعضا ضمن اشاره به اهميت مدل هاي شبيه سازي در آموزش روابط بين الملل و بازتاب آن بر ارايه راهكارهاي صحيح و قابل پيش بيني به مسئولان نظام در زمينه هاي ذيل تصميم گيري نمودند:
 
 
 
 
الف. معرفي شبيه سازي:
در اين زمينه دو راهكار پيش بيني گرديد: 1. تهيه يك متن توجيهي درباره گنجاندن درس شبيه سازي در برنامه هاي درسي مصوب رشته هاي علوم سياسي، روابط بين الملل و مطالعات منطقه اي در مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري و ارايه آن به كميسيون انجمن هاي علمي وزارت علوم و سپس تصويب در شوراي گسترش وزارتخانه.
در اين زمينه گروه، در نشست دوم خود كه با حضور رييس كميسيون انجمن هاي علمي برگزار مي شود، يك كميته علمي براي تهيه اين متن تاسيس خواهد كرد.
2. برگزاري مدل هاي شبيه سازي به صورت كارگاه، برنامه هاي كوتاه و در اندازه شبيه سازي مذاكرات و سازمانهاي منطقه اي. در اين راستا گروه به پيشنهاد هاي برگزاري دو كارگاه شبيه سازي توجه نموده و به اعمال اصلاحاتي در پرووپوزال آن پرداخت.
 
ب. تعريف مدل هاي شبيه سازي:
به منظور منتفع كردن كشور از مدل هاي شبيه سازي دو راهبرد مد نظر قرار گرفت:
-1 برگزاري مدل هاي پله اي با شروع مدل شوراي امنيت، شوراي همكاري خليج فارس،‌ مجمع عمومي و ... تا بازتاب آنها در قالب راهكار قابل ارايه به دستگهاي اجرايي و علمي كشور باشد.
-2 به كارگيري دايمي نيروهاي حرفه اي علمي در تعريف و تبيين برنامه هاي شبيه سازي به وي‍ژه بهره گيري از سفراي پيشين و استادان برجسته.
 
ج. تعيين زمان جلسات گروه و پيشنهاد دعوت از استادن برجسته به عنوان اعضاي گروه:
-1 مقرر شد گروه به صورت ماهانه جلسه داشته باشد. جلسه دوم گروه در محل دفتر معاون محترم وزير آقاي دكتر قرباني به تاريخ دوشنبه 15/6/89 از ساعت 19.30 همراه با افطار. آقاي دكتر براري رييس كميسيون انجمن هاي علمي به منظور تصويب بند يك ماده الف حضور خواهند داشت.
-2 بر پايه تصويب گروه، استادان ذيل از سوي رييس انجمن طي نامه اي به عنوان عضو گروه دعوت مي شوند.
آقايان: دكتر كاظم جلالي، دكتر امير محمد حاجي يوسفي، آقاي صادق خرازي، دكتر محمد كاظم سجادپور، دكتر رضا سيمبر، دكتر جواد ظريف، دكتر كاظم پور اردبيلي و دكتر عباس ملكي.
 
امضا:
دكتر داود باوند، دكتر محمد جواد حق شناس، دكتر مهدي ذاكريان، ضياءالدين صبوري، دكتر ارسلان قرباني، دكتر احمد نقيب زاده.