English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 81032220 021 98+
نمابر: 81032200 021 98+
آدرس دبیرخانه: تهران: کریمخان زند، نبش شهید عضدی(آبان شمالی)، پلاک 76 طبقه دوم، شماره 212 .............................................. کانال تلگرام : https://telegram.me/IISAchannel شماره پیام رسان: 09398897655
پست الکترونیکی: iisa.centraloffice@gmail.com
کد پستی: 1597633141
مشاهده جزئیات

1393/02/06 - 8:52

حسین احمدی *

 

روابط ایالات متحده آمریکا و پاکستان بعد از کشته شدن رهبر شبکه القاعده اسامه بن لادن در شهر ایبت آباد پاکستان توسط نیرو های ویژه ایالات متحده امریکا تیره شد ، اما قتل ربانی ،. ادعای انجام حملات از سوی پاکستانی ها بر پایگاههای نیروهای آمریکا در افغانستان و بالاخره استقرار نیرو های آمریکایی در مرز های مشترک افغانستان با پاکستان این تیره گی را به بحران کشید.

نکات اوج این بحران بدون شک رویکرد ها و واکنش های مقامات سیاسی و نظامی کشور پاکستان بود. ژنرال اشفاق کیانی فرمانده کل ارتش پاکستان در پارلمان آنکشور گفت که آمریکا باید به حملات یک جانبه خویش پایان داده و تامل بیشتری داشته باشد زیرا پاکستان یک کشور اتمی بوده ونباید باعراق و افغانستان مقایسه  شود.

فرماندهان ناتو در افغانستان با خونسردی اظهار می دارنند  که حملات هوا پیما های بدون سر نشین در مناطق قبایلی پاکستان همچنان ادامه خواهد داشت. سفر هیلاری کلینتون  وزیر امور خارجه  وقت ایالات متحده آمریکا ، که گمان  میرفت برای دلجویی از پاکستان و انعطاف بیشتردر موضع ایالات متحده صورت بگیرد، بر تنش موجود افزود . خانم کلینتون با جدیت از پاکستان خواست تا در برابر شبکه حقا نی ایستادگی و حتی متوسل به عملیات نظامی شود ,در غیر اینصورت  ایالات متحده آمریکا دراین  مورد تصمیم خواهد گرفت.

همزمان با این اظهارات ، برخی از مقام های ارشد امور نظامی ایالات متحده اخطار دادند که در صورت منفعل بودن پاکستان در برابر شبکه حقانی مقامات پاکستانی باید پاسخوگو باشند.اکنون پرسش اساسی دورنمای روابط ایالات متحده امریکا و پاکستان است. آیا ایالات متحده آمریکا دوست دیرینه اش پاکستان را در برابر خواست هایش از دست خواهد داد ؟

بسیاری از کارشناسان بدین باوراند که آمریکا و پاکستان خطری برای یکدیگرمحسوب نمی شوند و روابط این دو کشور هیچگاه به سمت تقابل پیش نخواهد رفت. نظریه پردازان براین دیدگاه باور دارند که آمریکا دوست دیرینه اش پاکستان را با افغانستان در یک میزان مقایسه نمیکند . پاکستان به عنوان دوستی که سالها ضامن نگهداری منافع ایالات متحده آمریکا در منطقه بوده نمیتواند به دشمن آمریکا تبدیل گردد. همچنان آمریکا چنین دوستی را که تمام شرایط دوستی را در نظر داشته است، فراموش نخواهد کرد. پاکستان دارای موقعیتی راهبردی برای آمریکا در جنوب آسیا ( جایی که کشور هایی چون چین ، هند, ایران و روسیه سایه افکنی و نفوذ دارند) میباشد .

مناقشات ودرگیری های سیاسی میان آمریکا و پاکستان تاکتیکی بوده و تاکنون از ظرفیتهای خویش بصورت جدی دربرابر یکدیگر استفاده نکرده اند. وشاید  گروههای مانند شبکه حقانی و دیگران را مورد حمایت ایالات متحده امریکا و پاکستان قلمداد نماییم. دراین شکی نیست که پاکستان سالها به عنوان یک دژ مهم سیاسی برای ایالات متحده آمریکا وانگلستان در منطقه بوده وازاتحاداین دژ, رقیب هردو یعنی روسیه در افغانستان شکست خورده است. اما این اتحاد مشترک پس از شکست روسیه به میدان رقابت سیاسی میان آمریکا و انگلستان تبدیل گردید است. این رقابت پس از ورود نیرو های ائتلاف ضد تروریسم به افغانستان بیشتر شعله ور شد، به ویژه زمانیکه ایالات متحده آمریکا دریافت که پاکستان آرام آرام جانب انگلستان را میگیرد.

نکته دیگر اینکه پس از برنده شدن دموکرات ها در دوردوم و آغاز ریاست جمهوری بارک اوباما در سیاست خارجی آمریکا دگر گونی های مشهودی مشاهده شد . این دگر گونی در سیاست خارجی آمریکا زمینه های همکاری میان آنکشور و روسیه و کشور های اسیای میانه در خصوص قضایای افغانستان ومنطقه را فراهم اورد.

سیاست روسیه وکشور های آسیای میانه به هیچ وجه سیاست توسعه تروریسم وعملی شدن اهداف توسعه طلبانه پاکستان نیست بلکه آنها با جدیت از ایالات متحده آمریکا نیز میخواهند تا به عمر گروه های مسلح در وزیرستان شمالی و سایر مناطق پایان دهد.

گسترش همکاری با کشور هندوستان یکی از پی آمد های دیگر دگر گونی سیاسیت خارجی آمریکا در دوران ریاست جمهوری بارک اوباما است که بدون شک این توسعه روابط و همکاری ها نیز مشروط به مبارزه جدی ومشترک با تروریسم میباشد.

 و در آخر وجود و فعالیت گروههای های مسلح در مناطق قبیله ای پاکستان ، آمریکا را دچار جنگ فرسایشی ای نموده که هیچگونه پایان روشنی برای آن نمیتوان متصورشد. لذا ایالات متحده آمریکا راه دیگری بجز در هم کوبیدن این گروه ها در مراکز اصلی شان ندارد. هرگاه پاکستان به اقداماتی که اقناع آمریکا و کشور هایی چون هند و دیگر دوستان ایالات متخده را فراهم اورد، متوسل نشود حملات ایالات متحده بر وزیرستان شمالی امری اجتناب نا پذیر خواهد بود.

 

* دکتری روابط بین الملل

منبع : تحریریه مجله الکترونیکی انجمن ایرانی روابط بین الملل
تعداد بازدید : 1385
تاریخ انتشار : 1393/02/06 - 8:52
آخرین تاریخ بروزرسانی : 1393/02/06 - 8:52
دیدگاه ها
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏